Сегодня в Северодонецке
(газета "Третий сектор", on-line — приложение)
Права человека
версия для печати

Круглий стіл «Права людини в Україні: зона АТО»

Учасники круглого столу, обговоривши проблеми з порушенням прав людини в Луганській області, у тому числі – на непідконтрольній Україні її частині, які виникли переважно через військові дії в регіоні, визначають як найбільш поширені порушення таких прав:

  • Право на життя: і Держава Україна, і керівництво самопроголошеної ЛНР не вживають належних заходів для евакуації цивільного населення із зон військового протистояння, перш за усе – людей з обмеженими можливостями: дітей, хворих тощо. Держава таким чином ігнорувала свій позитивний обов’язок захищати життя людей.

Крім того, регулярні військові частини та, особливо, добровольчі батальйони звичайно розміщували свої позиції в населених пунктах, що призводило до обстрілів цих населених пунктів супротивником. Аналогічним чином діяли військові формування ЛНР. Ці дії, які мають кваліфікуватися як військовий злочин, продовжуються і сьогодні.

Ці два фактори стали причиною загибелі у конфлікті в Луганській області кількох тисяч цивільних осіб.

  • Право на особисту свободу та особисту недоторканість: найчастіше це право порушували чи порушують як в контрольованій, так і в неконтрольованій частині Луганської області формування, які діють як комбатанти («Айдар», «Торнадо», «Бетмен» тощо), найбільше таких випадків було влітку та восени 1014 року. В контрольованій урядом частині Луганської області задокументовано значну кількість фактів незаконного затримання чи викрадання людей, частина таких фактів висвітлювалася ЗМІ і мала значний суспільний резонанс. Як наслідок цього резонансу, кількість таких порушень стала суттєво меншою, проте досі відсутня системна діяльність влади України у розслідуванні відомих випадків викрадання людей та інформуванні громадськості про результати розслідування таких випадків.
  • Свобода від тортур та жорстокого поводження: найчастіше це право також порушували чи порушують як в контрольованій, так і в неконтрольованій частині Луганської області формування, які діють як комбатанти, звичайно тортурами супроводжуються факти викрадання чи незаконні затримання людей.
  • Право на власність: десятки тисяч людей в Луганській області втратили майно внаслідок пограбувань озброєними особами, з яких більшість діяли як агенти держави. Проте держава не створила належних умов навіть для реєстрації таких випадків. А коли такі факти реєструються, компетентні органи не проводять належного розслідування. Мародерство є великою проблемою для населених пунктів Луганської області, в яких розміщуються військові частини ВСУ. А також для людей, які проїжджають окремі блокпости.

Окремою проблемою для людей є майнові втрати майна в наслідок обстрілів, компенсація таких втрат жодним чином не врегульована.

  • Право на свободу пересування: обмеження права на свободу пересування в Луганській області є надмірним, і є однією з ланом корупційної системи.

Рекомендації:

Круглий стіл рекомендує військово-цивільній адміністрації створити раду з захисту прав людини в умовах обмеження їх в зоні військових дій, з представників силових органів, соціальних служб та правозахисних організацій, які б виконували функції додаткового каналу для скарг на порушення, контролю за розглядом таких скарг та підготовки пропозицій для адміністративних рішень по заходам з захисту прав людини.

Поставить ссылку в соцсети
Рекомендовать этот материал

комментарии

Чтобы поместить сообщение или комментарий вам нужно войти под своим логином  »»