Сегодня в Северодонецке
(газета "Третий сектор", on-line — приложение)
» Евроинтеграция, общественные организации
версия для печати

Про старосту та його повноваження

Хто такий староста?

Староста – це представник інтересів жителів села/селища перед владою об’єднаної громади. Староста – це нова посада для місцевого самоврядування. Її було введено у 2015 році.

Для чого потрібен староста?

Староста потрібен для того, щоб жителі села/селища не залишилися без своїх представників у владі об’єднаної громади. Адже до об’єднання у селах/селищах були свої сільські ради та голови. А після того, як ці села/селища увійшли до складу об’єднаної громади, їх було ліквідовано.

Які села/селища матимуть старосту?

Рада об’єднаної громади сама вирішує, у яких селах/селищах будуть старости.Може бути один староста на кілька сіл/селищ, може у селі/селищі взагалі не бути старости. Єдина вимога Закону – старости не може бути в адміністративному центрі громади.

Чи можуть жителі села/селища впливати на рішення ради щодо наявності чи відсутності старости?

Жителі можуть звернутися до ради із такими вимогами. Але це не означає, що рада обов’язково має врахувати їх думку.

Чим займається староста?

По-перше, староста представляє інтереси села/селища в центрі громади. Для цього він має робоче місце у селі/селищі, де його обрали, та веде прийом громадян. Староста є членом виконавчого комітету ради, а тому регулярно їздить у центр громади. Протягом поїздок він інформує владу про проблеми свого села/селища (зачитує тексти заяв та звернень від мешканців) та вимагає їх вирішення.

Крім того, староста долучений до розробки бюджету об’єднаної громади. Він вказує на те, скільки коштів має бути виділено в бюджеті на розвиток його села/селиша. Бюджет приймає рада об’єднаної громади.

По-друге, староста допомагає жителям села/селища, де його обрали, готувати документи. Староста може або сам видавати певні довідки, або брати в жителів документи і відвозити їх в центр громади. Як саме староста це робитиме, вирішує рада об’єднаної громади. Це важливо, адже відстань від села/селища до центру громади може складати 20 км.

По-третє, староста виконує контролюючі функції. Він слідкує за тим, як працюють комунальні підприємства та виконавчі органи ради у селі/селищі. Може вимагати від них надати певну інформацію чи матеріали. У разі чого – староста вносить пропозиції щодо покращення їх роботи, просить виконавчий комітет провести перевірки їх діяльності.

Староста може звертатись до правоохоронних органів у разі, якщо у селі/селищі порушується громадський порядок.

За свою роботу староста отримує заробітну плату.

Де детальніше прочитати про повноваження старости?

У Положенні про старосту, яке приймає рада об’єднаної громади, а також у Законі «Про місцеве самоврядування в Україні» (стаття 14-1)

Старосту обирають жителі відповідного села/селища шляхом голосування. Чи може бути старостою мешканець іншого села/селища? Переселенець без місця реєстрації у відповідному селі/селищі?

Так, може. Закон лише вимагає, щоб кандидату виповнилося на день голосування 18 років, він був дієздатним і не мав непогашеної або не знятої судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.

На який строк обирається староста?

Староста обирається на строк повноважень ради. Тобто, на 5 років за умови, що не буде призначено позачергових виборів ради.

 

Матеріали розроблено  ВГО «Комітет виборців України» в рамках проекту «Розбудова спроможності в проведенні навчання та підвищення обізнаності виборців»  Координатора проектів ОБСЄ в Україні.  Проект фінансується Міністерством міжнародних справ Канади.

Поставить ссылку в соцсети
Рекомендовать этот материал

комментарии

Чтобы поместить сообщение или комментарий вам нужно войти под своим логином  »»