Сегодня в Северодонецке
(газета "Третий сектор", on-line — приложение)
Права человека
версия для печати

УГСПЛ в ділі!!

      Нещодавно анонсовано (а сьогодні вже й застосовано тут у нас в Сєвєродонецьку) пілотний проект Міністерства юстиції України щодо спрощення процедури укладення шлюбу в частині скорочення строків розгляду заяв про вступ до браку з місяця до доби (прямо як у Лас-Вегасі), який проводиться лише у декількох містах України.

      Гарна новина для всіх, але не новина для приймальні УГСПЛ в Сєвєродонецьку, яка ще за місяць до цього поставила собі в актив саме такий випадок, який стався внаслідок та в результаті надання приймальною правової допомоги громадянам.

      А діло було так До нас в приймальню ще в середині червня 2016 року подзвонив дехто Олександр (прізвище не маємо права називати, хоча знаємо). Він пояснив, що знайшов наші реквізити в Інтернеті та віддав нам перевагу перед іншими організаціями, що надають безкоштовну правову допомогу, лише завдяки словам – «Гельсінська спілка» у нашій назві - про яку він давно чув та знав про її авторитет у Європі.

      Анкетні дані про себе Олександр надати відмовився з мотивів безпеки, оскільки зізнався, що телефонує з непідконтрольній Україні території т.з. «ЛНР», що вимушений там жити та працювати на підприємстві, яке, через неможливість перенести свої виробничі потужності на звільнену Україну, здійснює господарську діяльність там, але перереєстровано в Україні і тут же сплачує всі податки. Він також пояснив, що він би самостійно переїхав на звільнену Україну жити, але керівництво просить його залишитися, та й тієї роботи, з якої він фахівець, у нас бракує.

      Проте, він та його дружина через специфіку роботи мають можливість виїжджати у відрядження до нас, і саме таке відрядження намічається наприкінці червня, а отже він би хотів скористатися цією можливістю для захисту своїх прав.

      І, хоча напряму це ним не говорилося, але відчувалося в інтонаціях, що він та його дружина всіма силами намагаються та прагнуть не розірвати правовий зв’язок з Україною, саме задля чого він і звернувся за правовою допомогою до такої авторитетної організації – УГСПЛ – для вирішення свої «неразрешимих» (за його думкою) проблем.

      «Неразрешимість» полягала в тому, що склалося «замкнуте коло» - жодне відомство в Україні не могли вирішити проблему до того, поки її не вирішило інше відомство, хоча проблема й виїденого яйця не коштує: Олександр та його дружина – корінні мешканці Луганщини – познайомилися незадовго до початку активних бойових дій, та в самому початку 2015 року вирішили офіційно оформити свої відносини, а, оскільки у них на той момент не було можливості виїхати на звільнену територію, вони змушені були мимо волі оформляти шлюб у місцевому «ЛНР-скому» «РАЦСі» (бувшему українському), та, звичайно ж, отримувати свідоцтво про шлюб (навіть на українському бланку та навіть з українськими печатками) і також нещасливі штампи у своїх українських паспортах.

      При цьому, Олександр із дружиною усвідомлювали нікчемність цих штампів через відсутність реєстрації шлюбу в українському Реєстрі актів цивільного стану, але сподівалися в майбутньому, за першої ж нагоди виправити цей стан. І якою ж великою була їхня досада, коли вони, знаходячись у відрядженні на звільненій території України, отримали відмову всіх шановних відомств (і Мінюста в особі РАЦСів, і Міграційної служби) вирішити їхню проблему через наявність у них в паспортах штампів про шлюб неіснуючої держави, та пораду – змінити паспорти на «чисті» і тоді приходити. А змінювати паспорти не було ані можливості (через небезпеку «видати» свою українськість перед МГБ «ЛНР»), ані бажання (через впевненість щодо нікчемності штампів).

      Саме тому, вони і звернулися до нашої приймальні як до останньої інстанції, але цьому передували деякі важливі події, а саме – народження з часом у них дитини, якій також видали свідоцтво про народження т.з. «ЛНР», але батьки якої, бажаючи мати дитину – громадянина України – здійснили всі заходи задля цього, саме – під час чергового відрядження в одну із областей України через суд на протязі доби встановили батьківство дитини та отримали відповідне українське свідоцтво про народження.

      Розбираючись в ситуації та шукаючі вирішення проблеми, нас – юристів Луганської приймальні УГСПЛ, засмутила одна обставина: чому «ЛНР-ські» штампи не стали перешкодою для суду, що встановлював батьківство їхньої і чому ці самі штампи одночасно є перешкодою для укладення шлюбу? Якась явна юридична казуїстика виходить, яку треба виправляти, бо через неї порушуються права громадянина. Та й взагалі виникла думка про те, що ну й що, якщо у паспорті будь-кого з’явилися якісь каракулі (в даному випадку – штампи «ЛНР», а могли би бути і, наприклад, дитячі клякси), то хіба в законодавстві написано, що паспорт від цього втрачає чинність?!

      З цією думкою та ідеєю ми прийшли до співробітників Сєвєродонецького РАЦСу за порадою та роз’ясненням як виходити з ситуації, та де знайшли не тільки пилку підтримку та порозуміння, а й навіть більше – прагнення розібратися та припинити таке неподобство.

      Через пару годин ми отримали дзвінок від тієї ж співробітниці РАЦСу, яка сповістила нас про те, що з нашого питання їхнє прогресивне керівництво миттєво зверталося аж до Мінюсту, та який в порядку виключення, дозволив Олександру вирішити проблему, але не шляхом «легітимації» «ЛНР-ського» свідоцтва про шлюб, а шляхом простого укладення шлюбу вперше (ніби і не існувало «ЛНР-ського шлюбу) на підставі наявних в молодят паспортів громадянина України (навіть із штампами «ЛНР»).

      Але хороші новини від РАЦСу на цьому не закінчилися, оскільки та ж сама небайдужа співробітниця РАЦСу сповістила нас про те, що Мінюстом дана індульгенція на те, щоб це могло статися вже негайно, і не тільки в самому Сєвєродонецькому РАЦСі, а й в будь-якому на території України, про що відповідні РАЦСи будуть негайно повідомлені. Враховуючи ж наявність у Олександра та дружини немовля, такий шлюб може бути укладений протягом доби з моменту подачі заяви.

      Ми не могли негайно не поділитися цією новиною з Олександром, який, як з’ясувалося, як раз виїжджав у відрядження на звільнену територію разом із дружиною та дитиною.

      І можете уявити нашу радість, коли буквально через декілька годин ми почули в телефоні Олександра, який у захваті прокричав нам що його можна привітати із законним українським шлюбом, який він зміг оформити в одному із РАЦСів міста просто на шляху своєї поїздки і всього лише протягом однієї години, за що він безмерно вдячний і тим співробітницям Сєвєродонецького РАЦСу, які не побоялися звернутися проявити ініціативу, і нам!!!

      І ми також їм вдячні, оскільки на наших очах народжується та вибудовується саме українське чиновництво, якого так чекав та прагнув весь народ України, здійснивши революцію гідності. І ще приємніше відчувати зворотній зв’язок між тобою та чиновництвом.

 

Сергій Сєріков – юрист приймальні УСПЛ у Сєвєродонецьку.

Поставить ссылку в соцсети
Рекомендовать этот материал

комментарии

2016.08.03 | KWP
Министр юстиции в г. Северодонецке решил попиариться? А то ведь многие и не знали его фамилию.

Ведь действующее сейчас законодательство позволяет этим трем парам, которых расписали в г. Северодонецке, и сейчас провести регистрацию в один день:

Сімейний кодекс України
Стаття 32. Час реєстрації шлюбу
1. Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.
За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.
2. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
Частина друга статті 32 із змінами, внесеними згідно із Законом № 524-V від 22.12.2006

Опмсанныйслучай - наглядный тому пример.
Ведь все сделали в соответствии с действующим законодательством.


Чтобы поместить сообщение или комментарий вам нужно войти под своим логином  »»