Сегодня в Северодонецке
(газета "Третий сектор", on-line — приложение)
версия для печати

Депутаты хотят переименовать Северодонецк

26 октября в Верховной Раде зарегистрирован проект Постановления №5308, которым предлагается «перейменувати місто Сєвєродонецьк Луганської області на місто Сіверськодонецьк». В пояснительной записке авторы проекта утверждают, что при переименовании города «Сєвєродонецьк» в «Сіверськодонецьк» нет необходимости в проведении общественных слушаний.    

Идея о том, что город Северодонецк по-украински должен называться Сіверськодонецьком в определенных кругах циркулирует длительное время, именно такой вариант указан  в действующем «Українськом правописі» 2012 года издания (с. 138), Украинской Энциклопедии (т.13, стр. 153), Украинском орфографическом словаре (с.807). Считая правильным именно такое название, филологи исходят из того, что город назван по названию реки, на берегу которой расположен – Северского Донца.  И поэтому украинская форма Сіверськодонецьк русского названия Северодонецк должна быть подобно тому, как Новгород-Северский по украински называется Новгород-Сіверський.

Заметим, однако, что в случае переименования Сєвєродонецька в Сіверськодонецьк по русски он должен будет называться Северскодонецком, а не Северодонецком. То есть изменится не только украинское, но и русское название. Что означает его переименование населенногоь пункта. В соответствии со статьей 7 Закона Украины «Об географических названиях» Верховная Рада полномочна переименовать Северодонецк, однако в соответствии со статьей 5 этого же закона при переименовании географических объектов должно учитываться мнение большинства населения.

В связи с этим ЛОО КИУ считает необходимым обратиться в Верховную Раду с требованием до рассмотрения проекта Постановления № 5308 провести общественное обсуждение его в Северодонецке.

При этом важно учитывать историю, как Северодонецк стал Северодонецком. Вот как излагает эту историю Сергей Калинюк: 

9 липня 1947 року Рада Міністрів СРСР прийняла рішення про прискорення будівництва Лисичанського хімкомбінату. Планувалося, що розгортання будівництва призведе до переростання селища Лисхімбуд у місто. А місту потрібно ім'я. У довідці про селище при Лисичанському хімкомбінаті голова і секретар виконкому Лисхімбудівської ради депутатів трудящих вказали:

В части названия города, у трудящихся имеется ряд предложений, как-то:

1. Донецк

2. Красно-Донецк

3. Северо-Донецк

4. Ново-Лисичанск

5. Светлоград

Із п'яти варіантів у трьох присутнє Донецьк. Ця назва тоді ще була вільною, бо сучасний Донецьк у той час називався Сталіно. Тож у Сєверодонецька був шанс стати Донецьком. І це було б мотивовано, адже місто вийшло з Лисичанська – «колиски Донбасу». Основний акцент зроблено не на назві річки, а на назві регіону – Донецького: Донецький край, Донецький басейн.

Північно-Донецький склозавод та Північно-Донецький рудник та інші назви лисичанських підприємств утворені не від річки, а від півночі Донецького краю і Донецької губернії. У 1927 році розпочалося проектування «СевДонГРЭС» (російською – Северо-Донецкая государственная районная электростанция), українською мовою в деяких документах писали «Північдондрес».

З 1913 по 1953 рік існувала «Северо-Донецкая железная дорога» – Північно-Донецька залізниця. Ця назва точно походить не від річки, яку іноді могли писати як Північний Донець, бо була ще й Південно-Донецька залізниця, але ж Південного Дінця немає. Лише у 1953 році їх об’єднали, утворивши Донецьку залізницю.

Топоніміка Донбасу і околиць Лисичанська свідчить, що назва походить від — північ Донбасу, яким був Лисичанськ, а тогочасний Лисхібуд був частиною Лисичанська.

І коли у 1950 році настала пора дати повноцінне ім'я селищу, бо Лисхімбуд було лише назвою будівництва, то секретар парткому будівництва хімкомбінату О. М. Сафонов після триденного обговорення в колективах надав до обкому чотири основних варіанти: Світлоград, Менделєєвськ, Комсомольськ-на-Дінці і Сєверодонецьк. Молодь пропонувала Комсомольськ-на-Дінці, керівнику тресту «Лисхімбуд» П.П.Новікову подобалося Менделєєвськ, були прихильники і Сєверодонецька. Але більшість схилялася до Світлограда, назви, яка лишалася популярною ще від 1947 року. Вже навіть була замовлена печатка і штампи з цією назвою для третього відділення міліції м. Лисичанська, яке обслуговувало селище. Але 27 січня 1950 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР місту було затверджено ім?я Сєверодонецьк.

Автор виділеного курсивом Сергій Каленюк

Поставить ссылку в соцсети
Рекомендовать этот материал

комментарии

Чтобы поместить сообщение или комментарий вам нужно войти под своим логином  »»