Сегодня в Северодонецке
(газета "Третий сектор", on-line — приложение)
версия для печати

Як вирішити місцеве проблеми за державні кошти за участі народного депутата без корупції?

Депутати-мажоритарники відіграють важливу роль у вирішенні місцевих проблем. На жаль, не всі місцеві проблеми можна вирішити за кошти місцевих бюджетів. Основні причини - брак коштів або повноважень. Що робити громадянам, які обравши народного депутата хочуть аби він допоміг вирішити важливі, масштабні та гострі місцеві проблеми без ризиків політичної корупції за державні кошти? Які проблеми та об’єкти мають бути у центрі уваги народного депутата, що обраний по одномандатному виборчому окрузі №106 із центром у Сєвєродонецьку та народних депутатів, які переймаються долею цього виборчого округу та Луганщини?

Грошей стало більше, але недостатньо для важливих інфраструктурних проектів

Вже другий рік поспіль, плани надходжень місцевих бюджетів перевиконуються і нещодавно, за результатами піврічної та звітності за 9 місяців 2016 року, були внесенні зміни до місцевих бюджетів. Але коштів на вирішення важливих, масштабних та гострих проблем не вистачає. В кращому разі, виділяються кошти на розробку або оновлення проектно-кошторисної та іншої документації або виділяються кошти не невеликі об’єкти.
Бракує коштів на такі проекти як реконструкція комунальних доріг, поточний ремонт порівняно великих ділянок місцевих доріг та доріг між населеними пунктами, реконструкція зношених систем водопостачання, водовідведення та теплопостачання, вирішення питань викидів у водойми чи в атмосферу промислових підприємств, впорядкування полігонів твердих побутових відходів, вирішення питань із стихійними сміттєзвалищами, реконструкція шкіл, лікарень та значних за розміром парків. Всі ці об’єкти потребують залучення коштів державного бюджету. Наближається прийняття місцевих бюджетів на 2017 рік і громадяни мають сформулювати перелік об’єктів, які потребують коштів із державного бюджету та уваги народного депутата.
Тут місцевим ініціативним групам можуть допомогти депутати-мажоритарники, які обрані від одномандатного виборчого округу до парламенту України. Як зробити так, аби народні депутати прагнучи вирішити місцеві проблеми виборців їх округів не ставали «тушками», «кнопкодавами» та уникали політично та корупційно мотивованих бюджетних рішень? Нещодавно розроблена методика Фундації «Відкрите суспільство» дає відповіді на питання виборців та пропонує 5 кроків на шляху лобіювання вирішення місцевих проблем коштом державного бюджету із залученням народного депутата.

Як виборцям сформувати пріоритети народного депутата щодо місцевих проблем?

Міські голови та депутати місцевих рад, зрештою ініціативні групи виборців, очікують від народних обранців внеску у вирішення місцевих проблем. Що робити народному депутату аби не піддатися спокусі стати «тушкою» чи «кнопкодавом» і все ж зробити внесок у вирішення місцевих проблем? В умовах коли передвиборчим програмам народних депутатів звично бракує конкретики щодо місцевих проблем, а звіти про діяльність переважно містять статистичну інформації про кількість звернень виборців та стан реагування на них, відповісти на ці питання не так вже й легко. Важливим є публічне формування пріоритетів народного депутата щодо місцевих проблем, які потребують коштів із державного бюджету та співфінансування із місцевого бюджету.
Часто виборцям важко відповісти на важливе питання щодо того, кому ж дякувати за вирішення місцевої проблеми. На «лаври» претендують і міський голова, і місцеві депутати, і депутати обласної ради. Тут вкрай важливим для народного депутата, є показ того яким чином він зробив внесок у вирішення конкретної місцевої проблеми та чи вдалося йому уникнути ризиків політичної корупції. Виборці можуть вплинути на вирішення місцевих проблем та попередити ризики політичної корупції в діяльності народного депутата, якщо будуть використовувати нещодавно розроблену методику Фундації «Відкрите суспільство», що має зупинити практику «ручного підгодовування» народними депутатами їх виборчих округів.

Бачення «суспільного порядку денного» для виборчого округу №106
із центром в м. Сєвєродонецьку

До ТОП-10 проблем та об’єктів «суспільного порядку денного» виборчого округу №106 на Луганщині (включає місто Сєвєродонецьк, частину міста Кадієвка та Попаснянського району Луганської області) варто віднести передовсім незадовільний стан транспортної інфраструктури, що пов’язаний із руйнуванням мостів. Тут варто відзначити необхідність реконструкції мосту через річку Біленька, розташованого на автодорозі с. Сиротине м. Сєвєродонецьк – м. Лисичанськ, реконструкцію заплавного мосту, розташованого на автодорозі с. Сиротине м. Сєвєродонецьк – м. Лисичанськ, а також реконструкцію технологічного мосту через р. Сіверський Донець (розташований на автодорозі с. Сиротине м. Сєвєродонецьк – м. Лисичанськ).
Важливою проблемою для виборчого округу є зростання навантаження на соціальну інфраструктуру та безробіття серед внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Сєвєродонецьку. В рамках вирішення цієї проблеми необхідним є реконструкція об’єктів соціальної інфраструктури, збереження та розширення робочих місць на працюючих підприємствах, організація нових виробництв як то скляної теплоізоляційної вати, добування та переробка вохри в натуральний пігмент та наповнювач для лакофарбової промисловості, добування та переробка тугоплавкої глини в облицювальну та клинкерну цеглу тощо. Безперечно актуальним з точки зору працевлаштування мешканців міста та забезпечення соціальної стабільності є забезпечення безперебійної роботи та збереження робочих місць на сєвєродонецькому «Азоті».
Серед об’єктів соціальної та житлово-комунальної інфраструктури, які потребують залучення коштів із державного бюджету, варто відзначити необхідність реконструкція зливневої каналізації по вул. Сметаніна в м. Сєвєродонецьк, будівництва вуличного водопроводу на території с-ща Лоскутівка Попаснянського району та підвідного водопроводу від с-ща Лоскутівка до с-ща Підлісне Попаснянського району, здійснення капітального ремонту ДНЗ №43 м. Сєвєродонецька. Також варто зазначити необхідність проведення реконструкції стадіону “Хімік”.
Серед проблема пов’язаних із незадовільним станом транспортної інфраструктури та вулично-дорожньої мережі варто відзначити необхідність капітального ремонту асфальтобетонного покриття автомобільної дороги по вул. Миру у м. Попасна.
Очевидно, що всі із вище перелічених проблем та об’єктів потребують уточнення та консультацій за участі народного депутата, міських голів населених пунктів, депутатів місцевих рад та громадських активістів, що приєднаються до громадського партнерства «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції».

5 кроків назустріч лобіюванню без корупції
Тепер виборці можуть самостійно, протягом всієї каденції парламентаря, впливати на пріоритети його діяльності, оцінювати та попереджати ризики політичної корупції. Нещодавно розроблена методика аналітичним центром Фундація «Відкрите суспільство», вже пройшла апробацію у декількох виборчих округах, пропонує 5 простих кроків, починаючи з того, що громадськість сама формує порядок денний та визначає найбільш пріоритетні проблеми, які повинен вирішити депутат від виборчого округу.
1. Формування «суспільного порядку денного». Проблематика виборчого округу.
2. Оцінка порядку денного депутата (передвиборча програма та звіти про діяльність).
3. Оцінка готовності депутата до публічних консультацій щодо включення проблем суспільного порядку денного до його порядку денного .
4. Оцінка внеску народного депутата у вирішення проблеми виборців виборчого округу.
5. Оцінка ризиків політичної корупції.
Для того аби впливати на порядок денний народного депутата на рівні виборчого округу, громадянам, які проживають на його території потрібно об’єднатися та спільно визначити «суспільний порядок денний» (ТОП-10 проблем та об’єктів), які потребують уваги парламентаря. Інструментом для координації місцевих ініціатив та їх публічного артикулювання є громадське партнерство «Порядок денний народних депутатів України без ризиків політичної корупції». Приєднатися до партнерства, отримати експертну та методичну підтримку у формуванні переліку проблем та об’єктів, які потребують коштів із державного бюджету та залучення народного депутата від вашого виборчого округу можна вже зараз.

Іван Сікора,
експерт з питань антикорупційної та бюджетної політики, керівник проекту «Громадський моніторинг виділення фондів для округу»
Поставить ссылку в соцсети
Рекомендовать этот материал

комментарии

Чтобы поместить сообщение или комментарий вам нужно войти под своим логином  »»