Сегодня в Северодонецке
(газета "Третий сектор", on-line — приложение)
версия для печати

Як отримати безкоштовну землю в Україні - інструкція

Минулого разу ми пояснили, яку землю можна отримати безкоштовно в Україні. Сьогодні розповідаємо - як. Процедура тривала та складна. Юрист Всеукраїнського благодійного фонду “Горєніє” Яна Піявська розклала її по полицях.

Як знайти вільну ділянку. За отриманням такої інформації можна звернутися до сільських, селищних та міських рад, або до управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у відповідному районі.

Куди звертатися. Комунальною землею, що розташована у межах населених пунктів, розпоряджаються сільські, селищні та міські ради. Щодо державної землі, розташованої за межами населених пунктів, треба звертатися до:
головного управління Держгеокадастру в області. Зазвичай, до цього органу звертаються, щоб отримати ділянку для садівництва або особистого селянського господарства;
райдержадміністрації, якщо потрібна земля для всіх інших випадків.

Звертатися треба із клопотанням. До клопотання додаються:
викопіювання з кадастрової карти. Або інші графічні матеріали, на яких слід відзначити бажане місце розташування земельної ділянки;
погодження землекористувача, якщо ділянка перебуває у користуванні інших осіб;
документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, у разі отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства;
копію документа, що посвідчує особу.

Увага! Викопіювання з кадастрової карти можна замовити в районному або міському управлінні земельних ресурсів. Його вартість - 0,03 розміру мінімальної зарплати. Очікувати доведеться до місяця. Є риск, що за цей час хтось займе ділянку. Але це можна зробити й самостійно за допомогою Публічної кадастрової карти: HTTP://MAP.LAND.GOV.UA/KADASTROVA-KARTA та отримати витяг в електронній та паперовій формі.

Розглянувши звернення, уповноважений орган повинен у місячний строк прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Або відмовити.

Увага! Відмова має бути обґрунтованою. Єдина підстава для цього, відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, це невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Що далі. Після отримання дозволу необхідно замовити у землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Щоб знайти таку організацію, можна звернутися до:
місцевої ради;
районного або міського відділу Держгеокадастру України, щоб дізнатися, які організації працюють на території району або населеного пункту;
самостійно пошукати в мережі Інтернет.

Виконувати роботи у землевпорядній організації може тільки той, хто має сертифікат інженера-землевпорядника. Перелік таких спеціалістів розміщено на офіційному сайті Держгеокадастру: HTTP://LAND.GOV.UA/. Без наявності такого сертифікату у виконавця робіт, проект землеустрою вважатиметься недійсним.

Інженер-землевпорядник визначить точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати і складе кадастровий план земельної ділянки. Це необхідно для того, щоб внести відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.

Потрібно домовитися із землевпорядною організацією про вартість та терміни виконання робіт, й укласти відповідний договір. У договорі мають бути вказані конкретні терміни виконання робіт. Вони не можуть перевищувати 6 місяців. Крім того, вимагайте від землевпорядної організації примірник виготовленої землевпорядної документації у паперовій формі. При виникненні будь-якого судового спору щодо меж земельної ділянки, цей примірник служитиме доказом.
Проект відведення земельної ділянки підлягає погодженню компетентними органами відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України.

Держреєстрація землі. Після цього слід звернутися до державного кадастрового реєстратора в територіальному, районному або міському органі Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Як правило, це робить землевпорядна організація.

До заяви додаються:
копія документа, що посвідчує особу;
копія документа, що посвідчує повноваження діяти від імені заявника. Це договір або довіреність;
копія документа про присвоєння податкового номера;
розроблений і погоджений уповноваженими органами проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Подається в паперовому та електронному вигляді. У випадку, якщо згідно із проектом проводилася державна експертиза, - оригінал позитивного висновку цієї експертизи;
документ, що підтверджує оплату послуг із державної реєстрації земельної ділянки та внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

Заяву протягом 14 днів розглядають у державному кадастровому реєстраторі. Якщо подані документи складені правильно, а межі ділянки не порушують меж вже зареєстрованих ділянок, кадастровий реєстратор реєструє земельну ділянку і видає витяг з Державного земельного кадастру із зазначенням у ньому кадастрового номера.

Затвердження проекту. Далі до органу, уповноваженого розпоряджатися земельною ділянкою, треба подати клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До клопотання слід додати:
екземпляр погодженого проекту;
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Орган, уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою, повинен прийняти рішення про затвердження проекту і звернутися до Реєстраційної служби відповідного підрозділу Міністерства юстиції України за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою про державну реєстрацію права власності держави або територіальної громади на земельну ділянку.

Після здійснення державної реєстрації права власності держави або територіальної громади на земельну ділянку, зазначений орган має прийняти рішення про безоплатну передачу земельної ділянки у приватну власність.

У рішенні обов’язково повинні зазначатись площа, місце розташування та кадастровий номер земельної ділянки, що вказаний у Витязі з Державного земельного кадастру.

Після отримання рішення про безоплатну передачу у власність земельної ділянки, можна за своїм вибором:
подати до Реєстраційної служби заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
подати таку заяву через державного кадастрового реєстратора управління земельних ресурсів.

До заяви додаються:
заява про державну реєстрацію. Бланк заяви є тут: HTTP://DDR.MINJUST.GOV.UA/UK/343F5849A3D393DAF0FEEABB0A976036/BLANKY_ZAYAV_U_SFERI_DERZHAVNOYI_REESTRACIYI_PRAV/
копія документа, що посвідчує особу заявника;
копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;
документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав;
документ про сплату державного мита. Окрім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита;
завірена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки,
виписка з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Заяву розглядають до 14 днів. Якщо подані документи складені вірно, орган видає Свідоцтво про право власності на земельну ділянку та Витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Якщо заява подана державним кадастровим реєстратором, зазначені документи треба отримати у нього.

З цього часу право власності на земельну ділянку зареєстровано.

Розібратися у бюрократичних складнощах отримання землі в Україні допоможуть юристи Всеукраїнського благодійного фонду «ГОРЄНІЄ»:

Skype:
yurist.gorenie.dp
yurist.gorenie.zp
yurist.gorenie.dn
yurist.gorenie.kh

Гарячалінія та Viber для усіхрегіонів: 050 044 56 01.
Kyivstar: 068 569 93 06,
MTC: 066 355 52 46,
Lifecell: 073 106 34 67.
Поставить ссылку в соцсети
Рекомендовать этот материал

комментарии

Чтобы поместить сообщение или комментарий вам нужно войти под своим логином  »»