Сегодня в Северодонецке
(газета "Третий сектор", on-line — приложение)
» Выборы
версия для печати

25 жовтня: день виборів на Луганщині

На усіх виборах, які проходяться в Луганській області, за їх перебігом спостерігає Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» (далі - КВУ). Не було виключенням і 25 жовтня, у цей день спостерігачі КВУ працювали на 38 дільницях в усіх 4 районах Луганщини. Звіт про те, що відбувалося у цей день:

Дотримання вимог Постанови КМУ від 14.09.2020р. №846

Оскільки вибори відбувалися в умовах пандемії коронавірусу, під час моніторингу особлива увага приділялася спостереженню дотриманню карантинних заходів. Їх дотримувались не усюди і не в повному обсязі.

Дільничні виборчі комісії були забезпечені масками, рукавичками, проте члени комісії не завжди ними користувалися. Чи носили маски на підборідді, чи зовсім їх ігнорували. Кількість масок та рукавичок не була достатньою. Так, голова ДВК ВД 440426 (місто Сватове) розповідала спостерігачеві КВУ, що для організації виїзного голосування виїхали 3 члени комісії, вони мають забезпечити голосування 23 виборців. Згідно з Постановою ЦВК після кожного такого голосування вона мають змінювати захисні маски та рукавички. Але це 69 масок та 69 руковичом, стільки комісія не мала.

Переважна більшість ДВК мали безконтактні термометри і здійснювали температурний скринінг, це стосується і сільських ДВК. Засоби для дезінфекції на вході до приміщень для голосування переважно були, хоча ними переважно не користувалися.

Звичайним було порушення соціальної дистанції між членами комісії, які працювали зі списками виборців та видавали бюлетені – як правило вони сиділи за одним столом і між ними не було захисного екрану. Захисні екрани були у незначній частині ДВК і це були саморобні екрани, з поліетиленової плівки, натягнутої на раму. З екранами з пластику не зустрічалися.

Частина дільничних комісій не залишала у кабінках для голосування ручок, и надавала їх виборцям на їх прохання. Після чого обробляла дезінфікуючими засобами. Проте частина комісій поклала ручки у виборчих кабінках. Що несе ризик передачі інфекції.

Розмітки у переважній більшості виборчих дільниць була, проте виборці її як правило не дотримувалися.

Кабінки для виборців з підвищеною температурою були установлені на 10-15 відсотків дільниць. Позитивний приклад: на ВД 440426 (місто Сватове) проголосувало кілька людей з температурою, голосували в окремій кабінці,бюлетені опустили в окрему скриньку.

На значній частині ВД виборчі комісії не змогли запобігти скупченню виборців, це рідко відбувалося в приміщенні для голосування, проте часто таке було в коридорах будівель, де відбувалося голосування, на дорозі к приміщенню для голосування. Спостерігалося таке, наприклад, у Рубіжному (ВД 441071, 441089).

Висновок із спостереження: після виборів слід очікувати зростання захворюваності на COVID-19/.

Порушення, зафіксовані спостереженням КВУ під час голосування 25 жовтня 2020 року

Усі виборчі дільниці в Луганській області відкрилися вчасно.

Порушення (пункт четвертий частини шостої статті 59 ВКУ) : на дільниці 440558 (місто Старобільськ) голова комісії не дозволяла спостерігачу КВУ знімати на відео факт порушення, спостерігачем була викликана поліція.

Порушення (абзац другий пункту 2.2. Постанови ЦВК від 10.10.2020р №365): на дільниці 440558 (місто Старобільськ) виборцю не видавали бюлетень по новому паспорту (паспортній картці), оскільки члени комісії вимагали надати інформацію про прописку. Голова комісії з’ясовувала питання щодо цього не в ТВК, а в міській радіє

Порушення (частина дев’ята статті 249 ВКУ): на дільниці 441087 (місте Рубіжне) на виїзне голосування поїхали 2 члени ДВК та поліцейський.

Порушення (частина восьма статті 36 ВКУ): на ВД 441086 (місто Рубіжне) голова ДВК намагався не допустити на дільницю спостерігача КВУ. Через те, що там зареєструвалося багато спостерігачів (17).

Порушення  (пункт четвертий частини шостої статті 59 ВКУ) : на дільниці 441086 (місто Рубіжне) голова комісії викликала поліцію у зв’язку з тим, що спостерігач від «Нашого краю» фотографував процес голосування. Спостерігач КВУ надав консультації з питання прав спостерігача

Порушення (абзац другий частини третьої статті 52 ВКУ): в Рубіжному біля виборчої дільниці 441073 приблизно 10:30 двоє чоловіків намагалися встановити агітаційний намет. Виборці, що йшли на вибори, викликали поліцію

Порушення: (частина п’ята статті 62 ВК України): на виборчих дільницях в місті Кремінна брак виборчих скриньок та виборчих кабінок. На трьох виборчих дільницях 441140, 441137 та 441142, які є середніми, встановлено по 3 кабінки та по 3 стаціонарні скриньки.

Порушення (стаття 158-1 ККУ): голова ДВК виборчої дільниці 441137 намагалась винести з приміщення на вулицю кілька бюлетенів. Це побачили спостерігачі і не дозволили це зробити. Порушення має ознаки кримінального правопорушення, проте до поліції з приводу цього інциденту не зверталися.

Порушення (частина перша та частина чотирнадцяти статті 248): на виборчій дільниці 441140 на 15 хвилин переривали голосування для проведення вологого прибирання приміщення.

Порушення (стаття 157 ККУ): Приблизно о 18:20 на ВД 440428 (місто Сватове Луганської області) у супроводі двох озброєних охоронців прийшов місцевий бізнесмен Володимир Куницький, з претензіями до голови та секретаря ДВК. Голова та секретар сховалися. Спостерігач КВУ намагався з’ясувати у поліції підстави находження у приміщенні виборчої комісії 3 сторонніх людей, 2 з яких були озброєні. Поліція відмовилась втручатися в інцидент.

Порушення (стаття 157 ККУ): до списку виборців за адресою Рубіжне, Московський проспект, 14, кв. 6 (ВД 441074) були включені 14 виборців. Двоє з них прийшли голосувати, проте комісія під тиском спостерігачів відмовилася видати їм бюлетені на тій підставі, що їх місце проживання зареєстроване у Сватівському районі. Відповідно до Постанови ЦВК від 10.10.2020р №365 виборча адреса не обов’язково співпадає з адресою реєстрації місця проживання виборця, тому виборчі комісії не мають перевіряти місце реєстрації. Відмова видати бюлетені на тій підставі, що зазначена у списку виборців адреса не співпадає з місцем реєстрації є кримінальним правопорушенням.

Інші обставини

Роздача захисних масок

У місті Рубіжному під час голосування роздавалися захисні маски. За інформацією, яку мале спостереження КВУ, ці маски були закуплені міською радою. Проте роздавалися вони не через виборчі комісії, що було б найкраще. І навіть без надання інформації, що маски надаються міською радою. Їх роздавали особи, які себе ніяк не ідентифікували.

Відеоспостереження та відеозапис

Напередодні дня голосування на кількох виборчих дільницях Кремінського та Старобільського районів окремими кандидатами на посаду голів територіальних громад (які не є чинними головами) були встановлені системи відеоспостереження. Наприклад, на виборчих дільницях 440569, 440571, 440592, 440593. Це було здійснено без рішення дільничних виборчих комісій, тож є порушенням норми частини першої статті 62 ВКУ, а не виконання вимоги про демонтаж системи відеоспостереження як кримінальне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 157 ККУ.

Проте поліція в аналогічній ситуації (розміщення представником політичної партії відеокамери у приміщенні ДВК) склала адміністративной протокол за статтею 212-20 на заступника голови ДВК. Що є досить сумнівним.

У день голосування відбулися конфлікти між головами ДВК та спострегігачами на виборчих дільницях 440430 та 440450 щодо здійснення відеозапису на гаджети, встановлені на штативі. Дії голів ДВК у цьому випадку суперечать нормам ВКУ, які гарантують право спостерігачів та журналістів проводити відеозйомки на засіданнях виборчих комісій та в приміщенні для голосування (пункт четвертий частини шостої статті 59 Виборчого кодексу) і не містять обмежень щодо технічних засобів, якими ця відеозйомка здійснюється.

Висновок: Варто у Постанові ЦВК детальніше прописати умови використання аудіо- та відеозасобів під час засідань виборчих комісій на виборчих дільницях під час голосування на виборчий дільниці.

Президентське опитування

Це опитування проводилося біля входів приблизно  2/3 виборчих дільниць Луганської області, у тому числі у сільській місцевості. Розпочався він у середньому о 9 годині і проводився приблизно до 13 години 25 жовтня.

Опитування проводили переважно молоді люди, які більшою частиною були досить пасивними. Активність виборців щодо цього опитування була досить низькою.

У людей, що проводили президентське опитування, не було інших документів, крім власних паспортів, вони не могли назвати підприємство чи організацію, яку представляють, чи яка здійснює опитування. Наприклад, спостерігачу КВУ не вдалося з’ясувати ці питання у молодої жінки, що проводила опитування біля входу в виборчу дільницю 441087 (місто Рубіжне).

Інколи виборці вели себе по відношенню до осіб, що проводили опитування, досить грубо. Так, біля виборчої дільниці 441261 (смт. Новоайдар) спостерігачу КВУ прийшлося заступатися за молоду дівчину, яка проводила президентське опитування, і щодо якої брутально висловлювався дорослий чоловік.

Висновок: результати цього опитування не є репрезентативними на території Луганської області.

Загальний висновок: під час голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року допускалися окремі порушення виборчого законодавства, які не мали системного характеру. 

Поставить ссылку в соцсети
Рекомендовать этот материал

комментарии

2020.10.27 | Пётр Алексеевич
Неужели и на этот раз всё спустят на тормозах без реальных сроков?


Чтобы поместить сообщение или комментарий вам нужно войти под своим логином  »»